“AVRUPA BİRLİĞİ TEMEL BİLGİLER” KİTABI YAYINLANDI


Ülkemizin, Avrupa Birliği ile ilişkileri kapsamında günümüz gelişmeleri baz alan Avrupa Birliği’nin (AB) kurumsal dönüşümü ile güncel veri ve bilgileri, ülkemizin üyelik sürecinde attığı adımları ve Avrupa Birliği’ne uyum sürecini özetleyen “AB ve Üyelik Sürecimiz” başlıklı kaynak çalışması Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk KAYMAKCI imzasıyla yayınlanmıştır.

Coğrafi, ekonomik, siyasal, kültürel, güvenlik ve savunma bakımından Avrupa’nın büyük bir parçası olan ülkemizin, Avrupa kıtasının en büyük karar alıcısı olan Avrupa Birliği’nde yer alması yüksek çıkarları gereğince çok önemlidir. Üyelik sürecimizin getirdiği kazanımların ve zorlukların farkında olarak, günümüz gerçekliklerini göz önünde tutmak ve Avrupa Birliği’nin değişen yapısını yakından takip etmek için önemli çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Söz konusu çalışma 2 (iki) farklı kısımdan oluşmakta olup ilk kısımda “Avrupa Birliği Hakkında Genel Bilgiler”, ikinci kısımda ise “Türkiye – AB İlişkileri ve Müzakere Sürecimiz” yer almaktadır. Bu yayının Avrupa Birliği ile ilgili çalışmalarda temel bir kaynak teşkil etmesi, yapılacak çalışmalarda bir kılavuz niteliğine kavuşması en önemli amaçlardandır.

Bahse konu Avrupa Birliği Temel Bilgiler kitabına aşağıda yer alan kısımdan ulaşabilirsiniz.

 

Avrupa Birliği Temel Bilgiler Kitabı

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:16.10.2018