T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Belge İnceleme Başvuruları

Lütfen başvuru şablonları dışında, iletişim adreslerimize kişisel veri niteliği taşıyan herhangi bir içerik göndermeyiniz.

"Akredite Belge İnceleme Hizmeti" Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) veya Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) ’nin karşılıklı tanınma anlaşmalarında yer alan tarafların akredite etmiş oldukları belgelendirme kuruluşları veya laboratuvarlar tarafından düzenlenen akreditasyon belgeleri statüsünün, kapsamının, yürürlük tarihinin incelenmesi ve sonuç yazısı verilmesini kapsamaktadır.

Belge İnceleme Kapsamında Başvuru Yapılabilecek Belge ve Raporlar

TÜRKAK tarafından Kamu İhale Kurumu mevzuatında öngörülen ve uluslararası çok taraflı tanınma anlaşmalarına (IAF MLA / ILAC MRA) sahip bir akreditasyon kurumundan akredite uygunluk değerlendirme kuruluşu tarafından düzenlenmiş aşağıda sıralı belge ve raporlar için teyit yazısı düzenlenmektedir.

  1. ISO 9001 ve ISO 14001 Yönetim Sistemi Belgeleri
  2. Deney Raporları
  3. Kalibrasyon Sertifikaları
  4. Muayene Raporları

UYARI: Kamu İhale Kurumu mevzuatında öngörülmeyen CE gibi ürün belgeleri ve ISO 13485, ISO 22000, ISO 27001, ISO 16949 gibi diğer yönetim sistemi belgeleri için belge inceleme başvuruları kabul edilmemekte ve bu tür belgeler için teyit yazısı düzenlenmemektedir.

ÖNEMLİ NOT: Akredite belge inceleme başvuruları için "R10.17 Akredite Belge İnceleme Rehberi' nde yer alan kurallar geçerlidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Belge İnceleme Başvurularının Çevrimiçi Olarak Alınması

TÜRKAK, Akredite Belge İnceleme başvuruları “yeni TÜRKAK e-Portal"den çevrimiçi olarak almaktadır. 

Firmalar çevrimiçi başvuruda gerekli olan tüm bilgileri doldurduktan sonra akredite belge inceleme ücretini çevrimiçi olarak ödeyeceklerdir. Ödeme sonrasında düzenlenecek fatura, firmanın irtibat e-posta adresine e-fatura (başvuru formunda yazılması zorunlu olan) olarak gönderilecektir. 

Çevrimiçi Akredite Belge İnceleme başvurusunda bulunan firmalar, evraklarını başvuru esnasında bildirdikleri irtibat e-posta adreslerine gönderilen şifre ve referans kodu ile takip edebileceklerdir. Olumlu sonuçlanan evraklarını kendilerine açılan ekrandan QR kodlu ve e-imzalı olarak temin edebileceklerdir. Elden, posta ve kargo ile başvuru işleme alınmamakta, düzenlenen belgeler çevrimiçi olarak tarafınıza iletilmektedir.

Başvuru Ücreti

TÜRKAK Yönetim Kurulu tarafından, 1 Ocak  2024 tarihinden itibaren, belge teyit ücretinin ülkemizde yerleşik kuruluşlar için KDV hariç 5800 (beşbinsekizyüz) Türk Lirası, yurt dışından başvuran veya yabancı menşeli kuruluşlar için 300 (Üç Yüz) Euro olarak belirlenmiştir.

Belge inceleme ücretleri e-portal üzerinden yapılan başvuru sırasında sadece kredi kartı ile tahsil edilmekte olup, TÜRKAK banka hesaplarına yapılacak eft/havale ödemeleri dikkate alınmayacaktır