T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Dünya Akreditasyon Günü

2023

9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü 2023
Akreditasyon: Küresel Ticaretin Geleceğini Destekler 
Ülkemizin uygunluk değerlendirme kuruluşlarının akreditasyonunda tek yetkili kurumu olan Türk Akreditasyon Kurumu olarak tam üyesi olduğumuz çatı örgütler IAF ve ILAC bünyesindeki üye ülkeler ile birlikte bu sene on beşincisi düzenlenen 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü'nü büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz.

"Akreditasyon: Çevre ve Ekonomik Büyümede Sürdürülebilirlik" temasıyla tüm dünyada akreditasyon kurumları ile birlikte kutladığımız bu özel günde, akreditasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin yaşamakta olduğumuz küresel sorunlara çözümler üretme noktasındaki katkılarını göstermeyi amaçlıyoruz.

2030 senesine kadar yoksulluğu sona erdirmek, çevreyi korumak, iklim krizine karşı önlem almak, refahın adil paylaşımını ve barışı sağlamak gibi gayelere hizmet etmesi planlanan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının uygulanabilmesindeki önemli unsurlar arasında ekonomik büyüme ve çevresel performansın sürdürülebilir olması da yer alıyor.

Akreditasyon faaliyetleri ticarette teknik engellerin aşılmasına ve döngüsel ekonominin iyileşmesine hizmet ederek sürdürülebilir ekonomik büyümeye; çevrenin korunması, iklim değişikliğine karşı önlem alınması ve enerji güvenliğinin sağlanması gibi konularda önemli bir görev üstlenerek sürdürülebilir çevresel performansa erişilmesine önemli bir destek sağlıyor.

TÜRKAK olarak tarafsız ve bağımsız bir şekilde sürdürdüğümüz faaliyetlerimizle bugüne kadar 2000’in üzerinde uygunluk değerlendirme kuruluşunu akredite ettik. Sunduğumuz çok taraflı anlaşmalara dayanan akreditasyon hizmeti ile ulusal ve uluslararası ticaretin kolaylaşmasına ve daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olduğumuz gibi Sera Gazı Emisyonu Doğrulama, ICAO-CORSIA (Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı) ve Çevre Yönetim Sistemleri gibi doğrudan çevreyi ilgilendiren alanlarımızla sürdürülebilir çevresel performansın sağlanması konusunda da üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.

Yakın gelecekte ve uzun vadede TÜRKAK olarak güncel gelişmeleri, potansiyel tehditleri ve karşılanması elzem olan ihtiyaçları dikkatli bir şekilde analiz ederek ekonomik büyüme ve çevresel performansı sürdürülebilir kılmak için gereken adımları atma konusunda da oldukça kararlıyız.

Akreditasyon faaliyetlerinin daha güzel bir gelecek inşasında taşıdığı önemin bilinci ve yaptığımız işin gezegenimiz için faydalı amaçlara hizmet etmesinin gururuyla, TÜRKAK ailesi olarak denetçi, teknik uzmanlarımızın, akredite uygunluk değerlendirme kuruluşları çalışanlarının, uluslararası birliklerimiz ILAC, IAF ve EA bünyesinde yer alan tüm paydaşlarımızın ve tüm çalışma arkadaşlarımın 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü’nü kutluyorum.

.

Banu MÜDERRİSOĞLU

Genel Sekreter

 

 

Dokümanlar

 Poster 2023