T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Dünya Akreditasyon Günü

2024

9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü 2024
Akreditasyon: Yarını Güçlendirir ve Geleceği Şekillendirir

Türk Akreditasyon Kurumu olarak kalite ve güvenin küresel dilinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına önemli katkılar sağlayan Dünya Akreditasyon Günü'nü bu yıl "Akreditasyon: Yarını Güçlendirir ve Geleceği Şekillendirir" temasıyla kutluyoruz.

Bu özel gün, 9 Haziran’da dünyanın dört bir yanında on yedinci kez kutlanırken, akreditasyonun günümüzdeki önemine ve geleceğimizi şekillendirme noktasındaki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.

Ülkemizin tek yetkili akreditasyon kurumu olan TÜRKAK’ta göreve başladığımız günden bu yana inşa ettiğimiz uzman, tarafsız, etik değerlere dayalı ve yetkin yapıyla katma değer sunmaya devam ediyoruz. Liyakat esasıyla oluşturduğumuz 200’ün üzerinde personel ve 1600’den fazla denetçi/teknik uzmandan oluşan kadromuzla yaz-kış demeden, adeta arı gibi çalışıyor ve ülkemizin kalite altyapısını ileri taşımak ve gelecek nesillere iyi bir miras bırakmak için elimizden geleni yapıyoruz.

GÜNÜMÜZÜN YÜKSELEN KAVRAMI: Akreditasyon

Günümüzün yükselen kavramı olan “Akreditasyon”; inovatif yaklaşımları ve "sürekli iyileştirme" anlayışını destekleyerek sürdürülebilirliği ve etik değerleri ön plana çıkarıyor. Daha şeffaf ve hesap verebilir bir dünya yaratarak, yarınlara güvenle bakmamızı sağlayan bu sistem, daha adil ve sürdürülebilir bir geleceğin inşasında kritik bir rol oynar.

Dijital dönüşümün etkilerini fazlasıyla hissettiğimiz günümüzde, heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bankacılıktan eğitime, alışverişten iş süreçlerine kadar her şeyin dijital ortama taşındığı, teknolojinin ipleri ele aldığı ve yapay zekanın iyiden iyiye hayatımıza girdiği bu dönemde, bazı riskler de ortaya çıkabiliyor. Tıbbi cihazlardan otonom araçlara hayatımızdaki her alanda güven dolu bir dünya sunan akreditasyon ise, kurumların dijital dönüşüme ve yeni teknolojilere güvenle uyum sağlamasına yardımcı oluyor.

TÜRKAK DİJİTAL DÜNYADA “ASİST” İLE YERİNİ ALIYOR

Akreditasyon, kurumların atık yönetimini optimize etmesine, geri dönüşüm konseptini ve döngüsel ekonomi ilkelerini benimsemesine de fırsat tanıyor. Bu yönüyle, doğal kaynakların korunmasına ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyor. TÜRKAK olarak biz de, kaynaklarımızı korumak ve gelecek nesiller için güzel bir miras bırakmak adına dijitalleşme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu niyetin somut şekilde bir karşılığının olmasını da ASİST yani Akreditasyon Süreç İşletim Sistemi portalımızı hayata geçirerek sağladık ve yoğun bir emekle TÜRKAK’ı çağın gerektirdiği dijital dönüşüme adapte ettik. Uluslararası paydaşlarımız tarafından da takdirle karşılanıp, ilgiyle izlenen “sıfır kağıt sistemimizle”, tüm süreçlerimizi dijitalize etmekte kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TÜRKAK’ta akreditasyon iş ve işlemleri başvurudan sertifikaya kadar kağıt kullanımını sıfıra indirerek, süreleri ve maliyetleri azaltarak ASİST Dijital Sistemimiz üzerinden ilerliyor.

YENİ VE DİJİTAL TEKNOLOJİLER AKREDİTE OLUYOR

Dijitalleşme çalışmalarıyla kendimizi geleceğe hazırladığımız gibi yeni alanları da yakından takip ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda EA, IAF ve ILAC ile çok taraflı/karşılıklı tanınma anlaşmalarına sahip olmaya devam ediyoruz. Uluslararası Havacılık ve Uzay Kalite Grubu (IAQG) alt kapsamı olan AS9100 standart serisindeki ve 2 yıl önce EA kapsamında sahip olduğumuz ISO/IEC 17029 standardındaki faaliyetlerimiz de 2024 yılının ilk çeyreğinde IAF Çok Taraflı Tanınma Anlaşmasına dahil edildi. Böylece TÜRKAK olarak, uzay teknolojileri, savunma sanayii, iklim kriziyle mücadele ve sera gazı salınımının azaltılması gibi konularda da öncü bir rol üstlenerek daha iyi bir gelecek için adımlar attık.

Bunun yanı sıra, Bilgi Teknolojileri alanında ISO/IEC 27701 Kişisel Veri ve Bilgi Gizliliği Yönetim Sistemi, ISO/IEC 20000-1 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi ve ISO/IEC 17021-1 standardı kapsamında Havacılık, Uzay ve Savunma Kalite Yönetim Sistemleri (AS 9100 Serisi) belgelendirme faaliyetleri ile BRCGS-Gıda Güvenliği Global Standardında ve TS EN ISO 20387 Biyobanka alanında akreditasyon hizmeti sunmaya başladık.

Bütün bunlara ek olarak, Avrupa Birliğinin Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlaması Direktifi (CSRD), Yapay Zeka ve Siber Güvenlik alanındaki çalışmaları Kurumumuz tarafından yakından takip edilmektedir.

NET SIFIRA GİDEN YOL ve DÖNGÜSEL EKONOMİ

Günümüzde dünyamızın en önemli ortak sorunlarından olan fosil yakıtlar konusundaki çözümü temelinde doğaya duyarlı hem de daha verimli teknolojileri devreye alınması yatıyor. Ayrıca küresel sera gazı emisyonlarının azaltılması, küresel iklim krizi ile mücadele ve net sıfır hedefine ulaşılması konuları da günümüzün en önemli başlıklarını oluşturuyor. İşte bu çok önemli konularda da TÜRKAK olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın AB mevzuatı temelinde hazırlamış olduğu İzleme, Raporlama ve Doğrulama mevzuatı kapsamında uzun süredir akreditasyon vermekteyiz. Bu sayede hem sanayicilerimiz, yurtdışında ürünlerinin kolay dolaşımı sağlayabilmekte hem de ülkemizin Ulusal Niyet Beyanına katkı sağlanmaktadır.

AKREDİTASYON: GÜVEN DOLU BİR DÜNYA

Akreditasyonun güven dolu bir dünya için öneminin farkında olarak yeni teknolojilerden maksimum verim almak, yapay zekanın etik kullanımını sağlamak, çeşitlilik ve katılımı teşvik ederek sürdürülebilir faaliyetleri desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Geçmişten bugüne süregeldiği gibi, yakın gelecekte ve uzun vadede de TÜRKAK olarak güncel gelişmeleri, potansiyel tehditleri ve karşılanması elzem olan ihtiyaçları dikkatli bir şekilde analiz ederek yarınlara güvenle bakmak için gereken adımları atma konusunda kararlıyız.

DÜNYA AKREDİTASYON GÜNÜ KUTLU OLSUN

Akreditasyon faaliyetlerinin daha güvenli ve yaşanabilir bir gelecek inşasındaki öneminin bilinciyle, TÜRKAK ailesi adına tüm denetçi ve teknik uzmanlarımızın, akredite uygunluk değerlendirme kuruluşları çalışanlarının, uluslararası birliklerimiz ILAC, IAF ve EA bünyesinde yer alan tüm paydaşlarımızın ve tüm çalışma arkadaşlarımın 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü’nü kutluyorum.

Banu MÜDERRİSOĞLU

Genel Sekreter

 

 

Dokümanlar

 Poster 2024