T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Duyurular

07.03.2016  Duyurular
ISO 9001:2015 ve ISO 14001:2015 Standartları Geçiş duyurularıyla ilgili açıklama

Bilindiği üzere daha önce ISO 9001:2015 ve ISO 14001:2015 standartları geçişine ilişkin duyurumuz internet sayfamızda yayınlandı. Söz konusu standartlar 15.09.2015 tarihinde yayınlandı, IAF ID dokümanlarında belirtildiği üzere geçiş için 3 yıllık süre öngörüldü ve son tarih 14.09.2018 olarak belirlendi. Duyurumuzda mevcut akredite kuruluşlarımızdan geçiş planlarını göndermeleri talep edildi.

Gelen geçiş planlarının incelenmesi ve standartlarda yapılan değişikliklerin niteliğinin göz önüne alınması sonucunda geçişlerin, temel olarak ofis denetimi ve standartların 2015 versiyonuna göre en az birer tanık denetim görülerek yapılmasına karar verildi.

Aşağıda belgelendirme kuruluşlarının geçiş planları dikkate alınarak belirlenmiş 3 geçiş alternatifi sunuldu:

  1. Geçiş planına göre geçişlerini, TÜRKAK tarafından yapılacak rutin gözetim/yenileme veya kapsam genişletme denetimlerinden önce tamamlamış olanların geçişleri, söz konusu denetimler esnasında yapılabilecektir. Bunun için ofiste geçişin doğrulanması ve planlanacak tanık denetimlerden en az birinin ISO 9001 ve ISO 14001 standartlarının yeni revizyonuna göre gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  2. Geçiş planına göre geçişlerini TÜRKAK tarafından yapılacak rutin gözetim/yenileme veya kapsam genişletme denetimlerinden önce tamamlamış ancak standartların yeni revizyonuna göre tanık denetim gösteremeyenlerin geçişi, tanık denetimlerin gerçekleştirilmesi sonucunda yapılabilecektir. Bunun için, rutin gözetim/yenileme veya kapsam genişletme denetimleri esnasında geçişin ofiste doğrulanması ve standardın yeni revizyonuna göre yapılacak ilk denetimlere tanıklık edilmesi gerekmektedir.
  3. Geçişlerini tamamlamış ancak TÜRKAK tarafından yapılacak rutin gözetim/yenileme veya kapsam genişletme denetimlerinden önce geçiş yapmak isteyenler için ilave ofis denetimi yapılması ve standartların yeni revizyonuna göre en az birer tanık denetim gösterilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki alternatif yollardan biri izlenerek geçiş kararı alınacak ve revize standartlara göre akreditasyon sertifikaları verilecektir. Akredite belgelendirme kuruluşlarının yukarıdaki seçenekleri inceleyerek kendileri için en uygun olanını seçmeleri ve ona göre dosya teknik sorumluları ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.