T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Duyurular

30.06.2022  Duyurular
TÜBİTAK UME Zaman-Frekans Laboratuvarı tarafından, 2022 yılı içerisinde “Zaman Aralığı (Kablo Gecikmesi) Ölçümü Karşılaştırma Duyurusu” konulu laboratuvarlar arası karşılaştırma düzenlenecektir

Bilindiği üzere; TÜRKAK tarafından akredite olmak isteyen ve verilmiş olan akreditasyonu sürdürmek isteyen laboratuvarlar, teknik yeterliliklerini göstermek ve bu yeterliliği izlemek için gerekli çalışmaları yapmaktan sorumludur. Yeterlilik testleri ve laboratuvarlar arası karşılaştırmalar, test ve ölçüm yapan laboratuvarların performansının belirlenmesinde önemli bir araçtır ve laboratuvarın kendi performansını diğer laboratuvarlarla karşılaştırma olanağı sağlamaktadır. Laboratuvar akreditasyonu sırasında laboratuvarın yeterlilik testlerinden elde ettiği sonuçlar da değerlendirmelerde kullanılmaktadır. ISO/IEC 17025:2017 standardına göre laboratuvarlar, mümkün ve uygun olduğu durumlarda sonuçlarını diğer laboratuvarların sonuçlarıyla karşılaştırarak kendi performansını izlemelidir. Bu izleme; planlanmalı, gözden geçirilmeli ve yeterlilik deneylerine ve/veya yeterlilik deneyi dışında laboratuvarlar arası karşılaştırmalara katılımı ile gerçekleştirilmelidir.

Ülke içinde akredite olan ve/veya akredite olmayı planlayan kalibrasyon laboratuvarlarının, zaman aralığı ölçümü karşılaştırma ihtiyacı dikkate alınarak bir LAK’ın düzenlenmesi planlanmıştır. Bu bağlamda yeterlilik deneyi organizasyonu ile ilgili detaylara https://www.ume.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/zaman-araligi-kablo-gecikmesi-olcumu-karsilastirma-duyurusu linkinden ulaşılabilir.