T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Makaleler

25.08.2022  Makaleler
Akreditasyon Çevrimi ile İlgili Hususlar Nelerdir?

Akreditasyon çevrimi ile ilgili hususlar P701 Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarının Akreditasyonu Prosedürü'nün 3.6 numaralı başlığında detaylı olarak açıklanmıştır:

akreditasyon çevrimi

Birinci akreditasyon çevrimi ilk akreditasyon kararının alındığı tarihte başlar. Akreditasyon çevrimi süresi ve sertifikanın geçerlilik süresi, gözetim denetimlerinin ve akreditasyon yenileme denetiminin başarılı olması şartıyla ilk akreditasyonun verilmesi tarihinden itibaren 48 aydır. Akreditasyon yenilemelerinde de sertifikanın geçerlilik süresi her zaman mevcut akreditasyonun geçerlilik tarihine 48 aylık süreler eklenerek belirlenir.

48 aylık akreditasyon çevrim programı içinde akreditasyon yenileme denetimi gerçekleştirilen fakat akreditasyon kararı alınamayan durumlarda, UDK’ların akreditasyonlarının, ilgili karar alınana kadarki süreçte boşluğa düşmemesi için, kuruluşun akreditasyon süresi, akreditasyon geçerlilik süresi bitim tarihinden itibaren 4 aylık süre için akreditasyon kararı ile uzatılır. Bu şekilde akreditasyon geçerlilik süreleri uzatılan UDK’lar TÜRKAK web sitesinde “akreditasyon geçerlilik süresi 4 ay süreyle uzatılmıştır” notuyla akredite kuruluşlar listesinde yer almaya devam eder.

4 ay içinde UDK’dan kaynaklı sebeplerden dolayı karar alınamadığı takdirde dosya kapatılır. UDK tekrar akredite olmak istediği takdirde ilk akreditasyon başvurusu yapar.

48 aylık akreditasyon çevrim programı bittikten sonra alınan akreditasyon yenileme kararlarında, akreditasyonun geçerlilik süresi, bir önceki çevrimin geçerlilik süresi bitiminden itibaren 48 ay olacak şekilde, kalan süre dikkate alınarak belirlenir. Başka bir ifade ile akreditasyon yenileme kararının geç alınması, akreditasyon geçerlilik süresi yönünden ilgili kuruluşa herhangi bir avantaj sağlamaz.

Akreditasyonun yenilenmesi dışında yeniden düzenlenen akreditasyon sertifikasının geçerlilik tarihi değişmez.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için P701 Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarının Akreditasyonu Prosedürüinceleyebilirsiniz.

Kaynak: P701 Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarının Akreditasyonu Prosedürü

Alındı: 25.08.2022